Hjem Sitemap

 



Personale på Brøndby Gymnasium

 

Hvis du vil skrive til personalet, så benyt 'initialer' +@brondby-gym.dk

 

Administration og teknisk personale:

 

 

(PS) Pia Sadolin
Rektor

Fag: Historie, Geografi &
Erhvervsøkonomi

(SM) Sanne Midtgaard

Vicerektor

Fag: Dansk & mediefag

 

(MJ) Marianne Johannsen
Sekretær

Direkte: +45 43 20 50 70

 

(KN) Karina Norqvist Nielsen
Sekretær

Direkte: +45 43 20 50 74

 

(HB) Henrik Birch
Bogholder

Direkte: +45 43 20 50 75
Tirsdage 12:00-15:30

Kent Komeri

It-support 

Mandage kl. 8 - 15:00 

Mail: it@brondby-gym.dk

 (ZC) Zisan Corap

Pedel

Direkte: +45 22 32 52 42

 

Kemal Olgun

Servicemedarbejder

 

 

 

 

 

Lærere:

 

 

(AJ) Allan Jensen
Lektor

Fag:

Matematik og Fysik

(AKP) Anne Krabbe-Poulsen
Adjunkt og Studievejleder


Fag:
Dansk og Religion

(BJ) Bettina Jepsen
Lektor


Fag:

Engelsk og Spansk

(BL) Brit Leisvig

Lektor

Fag:

Spansk og Idræt

(BW) Birgitte Wandall

Lektor

Fag:

Samfundsfag,Engelsk og Informatik 

(JP) Jan Printz

Lektor og skemalægger

Fag:

Matematik og Biologi

(KT) Karsten Thomsen

Lektor

Fag:

Dansk og Historie

(KSA) Kristian Seifert Andreasen

Adjunkt

Fag:

Samfundsfag og Tysk

(LA) Lasse W. Andersen

Adjunkt

Fag: 

Dansk og Engelsk

(LD) Linn Damsgaard

Adjunkt

Fag:
Biologi og Idræt 

(MAS) Maja Schomacher
Lektor og Studievejleder

Fag:
Spansk og Erhvervsøkonomi

(MR) Mikkel Rønne
Lektor og Matematikvejleder


Fag:

Fysik og Matematik

(MS) Morten Schultz


Fag:
Informatik og Latin

(MW) Morten Wraa

 


Fag: 
Fysik, Kemi og Matematik

(NL) Nadia Larsen

Fag:

Tysk

(NK) Nina Lindahl Krog

Lektor

Fag:

Biologi og Kemi

(NS) Nis Stendevad
Lektor

Fag:

Biologi, Idræt og Linjeidræt (Fodbold)

 

(PHS) Pernille Hviid Swiatek
Adjunkt

Fag:

Matematik og Religion

 

(PS) Pia Sadolin
Rektor

Fag:

Historie, Geografi og Erhvervsøkonomi

(RE) Rebecca Bro

Adjunkt

Fag:

Mediefag og dansk

 

(RL) Rikke Livoni

Lektor og læsevejleder

 


Fag: 
Engelsk og Oldtidskundskab

 

(SC) Steen Christensen

Lektor og it-kursusleder, Master i it og læring (MIL)

Fag:

Historie, samfundsfag,
informatik og Billedkunst

(SH) Stina Højriis Hansen
Lektor

 

Fag:

Dansk og Engelsk

 

(SL) Sara Lindberg
Lektor og Læsevejleder


Fag:

Mediefag og Tysk

(PT. PÅ BARSEL)

 (SM) Sanne Midtgaard
Vicerektor

Fag:

Dansk og Mediefag

(TA) Thomas Anker
Lektor, Idrætskoordinator

Fag:

Idræt og Psykologi

(TVA) Tine Valbjørn Andersen
Lektor 

Fag:

Samfundsfag, Religion og Historie